Wellness hotel Esplanade Spa & Golf Resort

+421 342 251 251
Po - Pia: 8 – 22 hod., So - Ne: 9 – 22 hod
Karlovarská 434/15, Mariánské Lázně 35301

Vynikajúce
by 19 reviews

94%

Blagovest Ognyanov
jednotlivec, 26.11.2018

Hotel Esplanade postavený v roce 1911 významným architektem Arnoldem Heymannem je a byl i v historii nejhonosnějším hotelem v Mariánských Lázních. Tento hotelový Titanic naštěstí neztroskotal a zažil řadu příznivých sezón, kdy sloužil knížatům, bankéřům, indickým princeznám a maharadžům. Po rozsáhlé rekonstrukci, která ovšem zachovala veškerý secesní ráz a půvab, nabízí tento hotel nejluxusnější ubytování a veškeré lázeňské služby, které nemají v již tak rozvinutém českém lázeňství obdoby. Hotel leží v překrásném lesoparku s jedinečným výhledem na město, 5 minut od mariánskolázeňské kolonády.

 • Internet
 • Raňajky v cene
 • Parkovanie
 • Domáce zvieratá

Wellness hotel Esplanade Spa & Golf Resort On-line rezervácia

Rýchla rezervácia

Vyberte si prosím dátum príchodu a odchodu, aby sa Vám mohli zobraziť ceny

Dátum príchodu
Dátum odchodu
Druh izby Kapacita izby
Dvoulůžkový
Apartmán Delux

Ceny izieb môžu byť zobrazené len v prípade, že je zadaný konkrétny dátum príchodu a odchodu. Zadajte prosím vaše dátumy here.

Vybrať z 8 ubytovacích balíčkov ponúkaných Wellness hotel Esplanade Spa & Golf Resort

Wellness hotel Esplanade Spa & Golf Resort Izby

The Esplanade Hotel offers exceptional accommodation in single and double rooms (63) and suites (25) with luxury design. Each is equipped with a telephone, wireless internet access, minibar, in-room safe, satellite TV, and air-conditioning. The rooms have a luxurious marble bathroom with whirlpool tub.
The hotel also provides top-notch conference services. There are six meeting rooms with full technical equipment.
Guests can also use the fitness room, solarium, tennis courts, laundry, non-stop room service, babysitting, taxi and limousine service, etc. The hotel offers a range of special accommodation packages.

Wellness hotel Esplanade Spa & Golf Resort Gastronómia

The Esplanade Hotel has a unique restaurant called Edward VII. with 100 seats. It offers selected dishes of French cuisine and a wide selection of vintage wines. It is an excellent venue for social events, wedding receptions, or important private events. The hotel also features a stylish lobby bar (45 people) with more than 120 kinds of wine and specialties of international cuisine. The Colonnade Terrace with a capacity of up to 200 people offers a stunning view of the city.

Wellness hotel Esplanade Spa & Golf Resort Recepcia

Check-in: z 14:00

Check-out: do 12:00

Toto ubytovacie zariadenie prijíma platobné karty

 • Visa
 • Visa Electron
 • Maestro
 • EuroCard/MasterCard
 • American Express
 • Diners Club
 • JCB
 • CS

Wellness hotel Esplanade Spa & Golf Resort Okolie

The hotel is easily accessible by car. The beautiful Marianske Lazne features colonnades with a number of cafés, spa treatments together with a drinking program of more than 50 city springs. The promenade boasts the unique Singing Fountain. The beautiful surroundings of the city offer many charming vistas and romantic hideaways.

Wellness hotel Esplanade Spa & Golf Resort

Karlovarská 434/15, Mariánské Lázně
Zobraziť celú mapu